Inovace v linii

Březen 1st, 2016 od admin Zanechte odpověď »

Na sklonku loňského roku byli zástupci RRA StČ, resp. zástupci AIP ČR ze Středních Čech opět pozváni do Německa, aby shlédli příklady inovačního podnikání v praxi. Tentokrát akci pořádal německý výrobce přípojných vozidel Krone ve Frankfurtu, a to ve spolupráci se společnostmi DPD Zeitfracht GmbH & Co. KG a Zeitfracht Logistik GmbH. Cílem bylo představit inovace v oblasti kurýrních služeb, v nichž se prolínají zájmy jak jich poskytovatelů, tak výrobců dopravní techniky. Klíčovým a velkým hybatelem v této oblasti je totiž dnes rozvoj online obchodování a s ním spojená rostoucí poptávka po automatizovaném třídění zásilek stejně jako potřeba dopravních kapacit, které umožňují v režimu just-in-time rozvoz zásilek všech velikostí na kratší a delší vzdálenosti.
Jednání se zúčastnili zástupci DPD a skupiny Zeitfracht, jež se v roce 1976 stala jedním ze sedmnácti zakladatelů DPD. Zeitfracht Gruppe v současnosti vede Jasmin Schröterová, což je praneteř jejího zakladatele Horsta Waltera Schrötera. Tento člověk stál při vzniku celé řady inovativních řešení v oblasti kurýrních a balíkových služeb. Kromě toho v roce 1971 rozvinul spolupráci s Bernardem Kronem, majitelem stejnojmenné rodinné firmy zabývající výrobou přípojných vozidel, jejíž výsledky nám byly představeny.
Shlédnout jsme tak mohli podvozky s výměnnými nástavbami jako jedno z řešení, které významně urychluje distribuci zboží a současně zvyšuje vytížení vozidel. Přispívá k tomu skutečnost, že podvozky Krone Box Carrier jsou nejen robustní, ale mají i mnoho praktických funkcí, které usnadňují manipulaci a napomáhají k lepšímu využití vozů. Za přispění nastavitelné přední zarážky jsou vhodné pro přepravu 7,1 metru dlouhých výměnných nástaveb i 7,45 metrů dlouhých kontejnerů, jež jsou bezpečné zajišťovány čtyřmi zámky. Rychlá spojení usnadňují čtyři vodicí válce, které je možné doplnit o další pár. Také nároky na údržbu vozidla jsou snižovány například LED osvětlením.
Představená řada Krone Box Carrier je ve standardu vybavena modulátorem EBS. Kromě toho Krone u této řady nabízí množství dalších doplňků. Vozy tak mohou být vybaveny dalším zásobníkem vzduchu, což umožňuje jejich optimální využití i při opakovaných denních operacích s častými výměnami nástaveb. Široká škála možností využití podvozků Box Carrier je zřejmá i z toho, že je lze využít také pro přepravu nových ocelových nástaveb, jež mohou být vybaveny inovativními pomůckami pro snadné a bezpečné umístění a zajištění zboží u vozidel používaných u firem, které se zabývají kurýrními a balíkovými službami. Inovace přispívá i k úspoře pohonných hmot, a to díky aerodynamickému vnějšímu designu s hladkými plochami a zkosenými rohovými profily.
Multifunkčnost a inovace jsou na první pohled zřejmé i u návěsu Krone Dry Liner, který je vhodný pro nejrůznější druhy přeprav. Firma se nyní soustředila zejména na inovativní přepracování jeho zadní části, která je při nakládce a vykládce u rampy často vystavena extrémním situacím. Inovace přitom vznikly na základě konzultací s uživatelem – přepravcem. Výrobce zde využil některé prvky z řad Profi Liner a Cool Liner. Návěs je tak například vzadu vybaven vysoce odolnými gumovými nárazníky umístěnými poblíž hlavního nosníku. Zesílení diagonálního rohu rámu v zadní části zvyšuje stabilitu a v případě tvrdšího nacouvání k rampě je energie z velké části pohlcena rámem, čímž je nástavba více chráněna. Vůz je konstruován tak, aby vydržel častou a intenzivní nakládku vysokozdvižnými vozíky, přičemž má na bočních stěnách úchyty pro zajištění nákladu. Inovací je také telematický systém Dry 1, který monitoruje polohu, podává chybová hlášení od brzdového systému, uchovává provozní data a monitoruje i polohu dveří.
Ta hlavní inovace vyplývající ze spojení obou subjektů spočívá v tzv. KEP Shuttle s užitečným zatížením více než jedna tuna. Krone tak pokračuje ve své strategii „Vše od Krone“, kterou představil před dvěma lety na veletrhu IAA v Hannoveru. Jde o rozšíření nabídky od velkých přípojných vozidel až po malá rozvážková vozidla pro expresní rozvážku balíků (Kurier-Express-Paket – KEP). Nástavba se zaoblenými přechody mezi kabinou vozidla je mimořádně prostorná a uvnitř umožňuje personálu snadnou manipulaci se zbožím. Bylo opravdovým zážitkem účastnit se této exkurze a napomoci tak při transferu inovačních znalostí z Německa do Středních Čech.

Komentáře

Odpovědět

Musíte být přihlášen , abyste mohl psát komentáře.